Foto Peugeot 106

Peugeot 106

106 Rallye: 825 kg, 100 hp pada 7,200 rpm, dan tiket ke perlumbaan rali Group A dan N.1

Dikaji pada 28 Oktober 2026 daripada 20 sumber

Juga dikenali sebagai

  • saucisseDalam bahasa Perancis bermaksud 'sosej'; gelaran ini digunakan untuk 106 versi Rallye.2

Dalam angka

0100200
15–120 hpKuasa
01020
7.4–18.8 s0–100 km/h
0125250
90–205 km/hKelajuan maksimum
0150300
70–145 N·mTork
07501,500
760–1,060 kgBerat

Lengkung warna koral merangkumi seluruh keluarga, daripada varian paling lembut hingga paling ganas.13489

Susun atur enjin dan pacuan
Enjin depan, pacuan roda depan4
Kotak gear
Manual 4/5 kelajuan; XT 1.6 dan Griffe: automatik 3 kelajuan pilihan47
Dibuat di
Mulhouse dan Aulnay-sous-Bois, Perancis; La Marsa (STAFIM), Tunisia4
Jumlah keluaran
Kira-kira 2.8 juta, 1991–20034

Kisahnya

Dibangunkan untuk menggantikan 104 bersama-sama 205, 106 menggunakan semula asas Citroën AX dengan olahan baharu. Laurent Rossi membentuk reka bentuk luaran di bawah arahan Philippe Couvreur, manakala Paul Bracq mereka kabinnya. Reka bentuk Peugeot menewaskan cadangan Pininfarina.345

GenerasiSebelum dan selepasPeristiwa penting4613
Tunjukkan angka
TahunPeristiwa
1972–1988Peugeot 104
1991–1996Peugeot 106 Phase I (Phase I)
1996–2003Peugeot 106 Phase II (Phase II)
2005–Peugeot 107
1991Dilancarkan pada September, di bawah 205
1992Lima pintu dan diesel 1.4
19931.3 Rallye: 100 hp pada 7,200 rpm
1994Diesel 1.5 tiba pada November
1995Electrique memilih kuasa bateri
1996Badan lebih kukuh, tugas kereta bandar
2003Pengeluaran tamat pada Julai selepas 2.8 juta unit
  1. 1991

    Dilancarkan pada September, di bawah 205

    106 tiga pintu tiba sebagai model permulaan Peugeot, alternatif moden kepada 205 yang sedikit lebih besar.4

  2. 1992

    Lima pintu dan diesel 1.4

    Versi lima pintu menyusul pada Ogos. Enjin diesel 1.4 TUD3 menawarkan kira-kira 49 hp, 83 Nm dan kelajuan maksimum 145 km/j.34

  3. 1993

    1.3 Rallye: 100 hp pada 7,200 rpm

    Model khas homologasi seberat 825 kg ini menggabungkan enjin TU2J2, suntikan bahan api dan penukar bermangkin; kelengkapan keselesaan dikurangkan.14

  4. 1994

    Diesel 1.5 tiba pada November

    Enjin 1.5 menggantikan diesel 1.4, menghasilkan 95 Nm, kelajuan 158 km/j dan masa 0–100 km/j selama 18.3 saat.34

  5. 1995

    Electrique memilih kuasa bateri

    Heuliez membangunkan rangkaian kuasa elektriknya: bateri nikel-kadmium, kuasa nominal 15 hp atau puncak 26 hp, kelajuan 90 km/j dan jarak rasmi 100 km.4

  6. 1996

    Badan lebih kukuh, tugas kereta bandar

    Penyegaran model mengukuhkan struktur badan dan mengalihkan tumpuan 106 kepada kegunaan kereta bandar; Citroën Saxo yang berkait rapat turut muncul pada tahun yang sama.46

  7. 2003

    Pengeluaran tamat pada Julai selepas 2.8 juta unit

    Pada Julai, berakhirlah pengeluaran dari 1991 hingga 2003 selepas kira-kira 2.8 juta kereta dihasilkan; kilang di Perancis terletak di Mulhouse dan Aulnay-sous-Bois.34

Setiap generasi

Kuasa dari tahun ke tahun

Daripada 44 hp kepada 120 hp dalam 5 tahun.

050100150 199019921994199619982000 hp 1991 · 44 hp · 1.0 XN TU9K, karburetor1991 · 59 hp · 1.1 TU1K, karburetor1991 · 74 hp · 1.4 TU3K, karburetor1991 · 99 hp · 1.4 XSi TU3FJ2, sebelum penukar bermangkin1992 · 49 hp · Diesel 1.4 TUD3Y1993 · 49 hp · 1.0 TU9ML/Z, suntikan bahan api1993 · 94 hp · 1.4 XSi TU3FJ2, dengan penukar bermangkin1993 · 100 hp · 1.3 Rallye TU2J21994 · 102 hp · 1.6 XSi TU5J21996 · 120 hp · GTi 1.6 16V TU5J41997 · 103 hp · UK Rallye S2, 1.6 8V1999 · 57 hp · Diesel 1.5 VJX/VJY 120 hp GTi 1.6 16V TU5J4 44 hp 1.0 XN TU9K, karburetor
134810
Tunjukkan angka
TahunKuasa kudaModel
1991441.0 XN TU9K, karburetor
1991591.1 TU1K, karburetor
1991741.4 TU3K, karburetor
1991991.4 XSi TU3FJ2, sebelum penukar bermangkin
199249Diesel 1.4 TUD3Y
1993491.0 TU9ML/Z, suntikan bahan api
1993941.4 XSi TU3FJ2, dengan penukar bermangkin
19931001.3 Rallye TU2J2
19941021.6 XSi TU5J2
1996120GTi 1.6 16V TU5J4
1997103UK Rallye S2, 1.6 8V
199957Diesel 1.5 VJX/VJY

Varian

9 varian yang patut dikenali, berserta kuasanya.

  • Varian standard

    XN / XR / XT / XS / Griffe

  • Edisi khas

    Kid

  • Edisi khas

    Lifestyle special editions

  • Edisi khas

    Roland Garros (1993 edition)

    1993

  • XSi 1.4 / 1.6

    Prestasi

    XSi 1.4 / 1.6

    1991–1996

  • GTi / S16

    Prestasi

    GTi / S16

    1996–2003

    120 hp
  • 106 Electrique

    Edisi khas

    106 Electrique

    1995–2003

    27 hp
  • Rallye S2

    Prestasi

    Rallye S2

    1997–2000

    103 hp
  • Edisi terhad

    XSi Le Mans

    1993

    94 hp

    1,000 unit dihasilkan

Cara mengenalinya

Perhatikan

  • Hatchback kompak tiga atau lima pintu.4
  • Phase 1 bersiluet berkotak dengan garis badan yang berlipat tajam.3
  • Phase 2 mendapat lampu membulat, gril baharu dan bampar yang lebih langsing.7
  • Phase 2 menampilkan lambang singa pada bonet dan kelompok lampu belakang serba merah.27
  • Quiksilver meminjam panel badan S16, jadi bampar sporty sahaja belum cukup untuk mengesahkannya sebagai GTi.24

Tahun demi tahun

  1. 1992

    Hatchback lima pintu menyertai badan tiga pintu asal.4

  2. 1995

    Lambang singa pada gril menjadi lebih licin, sementara papan pemuka bertukar kepada warna lebih cerah.27

  3. 1996

    Phase 2 membawa lampu membulat, gril baharu dan bampar lebih langsing; lampu belakang pula menjadi serba merah.27

  4. 1998

    Lampu isyarat sisi diperkenalkan; S16 kehilangan jalur pelindung sisi dan cermin elektrik bercat yang menjadi kelengkapan standard.7

  5. 2000

    Meter S16 mendapat muka putih, manakala rangkaian model yang lebih luas menggunakan odometer digital.7

Jangan keliru dengan

  • Citroën Saxo

    Saiz dan bentuknya hampir serupa; 106 yang disegarkan mempunyai lambang singa Peugeot pada bonet.24

  • Peugeot 205

    106 lebih kecil; Phase 1 bersiluet berkotak dengan lipatan badan lebih tajam berbanding 205.23

Berbanding pesaing

  • 106 vs Citroën Saxo 1.4XR

    0–96.6 km/j lebih rendah lebih baik

    1068.2 s
    Citroën Saxo 1.4XR11.1 s
    14

Harga

Nilai hari ini USD 9.1K–USD 19.5K1

Harga baharuJualan lelonganNilai hari ini
USD 0USD 5KUSD 10KUSD 15KUSD 20K 1995200020052010201520202025 Nilai hari ini: USD 9,100–USD 19,500 1993 · USD 11,100 · Carte Rouge 3dr di Perancis, anggaran USD1994 · USD 9,800 · 1.0 Kid 3dr di Perancis, anggaran USD1994 · USD 13,800 · Rallye 3dr di Perancis, anggaran USD1994 · USD 16,400 · XSI Le Mans di Perancis, anggaran USD1995 · USD 11,300 · 1.0 Kid 3dr di Perancis, anggaran USD1997 · USD 10,200 · 1.0 Kid 3dr di Perancis, anggaran USD1998 · USD 10,800 · Color Line 1.1 di Perancis, anggaran USD2000 · USD 9,500 · Quicksilver 1.4 di Perancis, anggaran USD2002 · USD 12,200 · S16 di Perancis, anggaran USD2003 · USD 9,700 · Pop Art 1.1 3dr di Perancis, anggaran USD 1994 · 55.000 F. · Kid 3dr asas di Perancis, 1994; anggaran USD 2025 · USD 15,506 · GTi 1998, 16k batu, Bring a Trailer USD 15.5K Bring a Trailer, 2025
21920
Tunjukkan angka
TahunHargaJumlahButiran
1994Harga pelancaranUSD 9,800Kid 3dr asas di Perancis, 1994; anggaran USD
1993Harga baharuUSD 11,100Carte Rouge 3dr di Perancis, anggaran USD
1994Harga baharuUSD 9,8001.0 Kid 3dr di Perancis, anggaran USD
1994Harga baharuUSD 13,800Rallye 3dr di Perancis, anggaran USD
1994Harga baharuUSD 16,400XSI Le Mans di Perancis, anggaran USD
1995Harga baharuUSD 11,3001.0 Kid 3dr di Perancis, anggaran USD
1997Harga baharuUSD 10,2001.0 Kid 3dr di Perancis, anggaran USD
1998Harga baharuUSD 10,800Color Line 1.1 di Perancis, anggaran USD
2000Harga baharuUSD 9,500Quicksilver 1.4 di Perancis, anggaran USD
2002Harga baharuUSD 12,200S16 di Perancis, anggaran USD
2003Harga baharuUSD 9,700Pop Art 1.1 3dr di Perancis, anggaran USD
2025Jualan lelonganUSD 15,506GTi 1998, 16k batu, Bring a Trailer
2026Nilai hari iniUSD 9,100–USD 19,500

Selebihnya kisah ini ada dalam aplikasi

Profil penuh menerangkan sebab setiap varian penting, legenda di sebalik kereta ini dan perkara yang perlu diperiksa sebelum membelinya.

  • Varian

    • Sebab setiap satu daripada 9 varian itu penting
  • Legenda

    • 12 kisah daripada legendanya
    • “Rekod jualan kereta elektrik pada peringkat awal”
    • “Homologasi Group N 5505, 1994–2004”
  • Generasi

    • Kisah setiap satu daripada 4 generasi
  • Pasaran

    • 4 perkara untuk diperiksa sebelum beli
    • Ke mana hala tuju harga, dan mengapa
Baca profil penuh dalam SPOT

SPOT percuma di iPhone. Profil kereta lengkap disertakan dengan SPOT Plus.

Sumber

Setiap fakta di halaman ini dipautkan kepada sumber yang menjadi asasnya.

Lihat kesemua 20 sumber
  1. Peugeot 106 Rallye (1994 - 2000): review, history, prices and specs | evo evo.co.uk
  2. Cars Story #7 : Peugeot 106, la Kid de Sochaux - Le Blog Auto leblogauto.com
  3. Peugeot 106 — Wikipédia fr.wikipedia.org
  4. Peugeot 106 - Wikipedia en.wikipedia.org
  5. Peugeot 106 XSI (1991-1996) : sur les talons de la 205 GTI, dès 5 500 € caradisiac.com
  6. Peugeot 106 | Auto Express autoexpress.co.uk
  7. Peugeot 106 (1991-2003) - autoencyclopedie.com autoencyclopedie.com
  8. Peugeot 106 GTi - review, history, prices and specs | evo evo.co.uk
  9. PEUGEOT 106 S16 (1995-2003) - ESSAI automobile-sportive.com
  10. Peugeot 106 Rallye buying guide | evo evo.co.uk
  11. Peugeot 106 XSI — Wikipédia fr.wikipedia.org
  12. PEUGEOT 106 XSI (1992-1996) - GUIDE OCCASION automobile-sportive.com
  13. Peugeot 104 - Wikipedia en.wikipedia.org
  14. Peugeot 106 autozine.org
  15. FIA Historic Database historicdb.fia.com
  16. Fabrice Morel - Peugeot Rallye peugeot-rallye.fr
  17. Paddock - Sébastien Loeb sebastienloeb.com
  18. See the Top Gear cars from the Nepal special at Beaulieu - Motoring Research motoringresearch.com
  19. Tarifs Peugeot 106 - autoencyclopedie.com autoencyclopedie.com
  20. 16k-Mile 1998 Peugeot 106 GTi for sale on BaT Auctions - sold for $15,506 on June 9, 2025 (Lot #195,254) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  • evo.co.uk
  • leblogauto.com
  • fr.wikipedia.org
  • en.wikipedia.org
  • caradisiac.com
  • autoexpress.co.uk
  • autoencyclopedie.com
  • automobile-sportive.com
  • autozine.org
  • historicdb.fia.com
  • peugeot-rallye.fr
  • sebastienloeb.com
  • motoringresearch.com
  • bringatrailer.com

Kredit foto