Zdjęcie: Fiat Tipo

Fiat Tipo

Europejski Samochód Roku 1989: ocynkowane nadwozie, klapa bagażnika z włókna szklanego.12

Opracowano 25 października 2026 na podstawie 34 źródeł

Nazywany też

  • DuemilasediciAlternatywna nazwa oryginalnej sportowej wersji 2.0 i.e. 16v, wprowadzonej w 1991 roku.3

W skrócie

0100200
55–146 hpMoc
01020
8–16,8 s0–100 km/h
0125250
150–210 km/hPrędkość maksymalna
0200400
87–320 N·mMoment obrotowy
07501,500
950–1370 kgMasa

Koralowy łuk obejmuje całą rodzinę, od najspokojniejszej wersji po najdzikszą.1346

Silnik
Pierwsza generacja: 1.1–2.0 L R4; wskrzeszone Tipo: 1.0–1.6 L R3/R4, w tym hybryda 1.5 L14
Układ silnika i napędu
Obie generacje: silnik z przodu, napęd na przednie koła14
Skrzynia biegów
Pierwsza generacja: bezstopniowa skrzynia Selecta CVT, manualne 5- i 6-biegowe, automatyczne 4- i 6-biegowe; wskrzeszone Tipo: 6- i 7-biegowa DCT14
Miejsce produkcji
Pierwsza generacja: Cassino/Pomigliano we Włoszech i Betim w Brazylii; obie generacje: Tofaş Bursa w Turcji14
Wyprodukowane egzemplarze
Pierwsza generacja: niemal 2 miliony; wskrzeszone Tipo: 1,417,04724

Historia

Pierwsze Tipo zastąpiło Ritmo, oferując więcej miejsca w kompaktowym nadwoziu. Wskrzeszony model z 2015 roku przejął rolę Bravo i Linei, stawiając na przestronne wnętrza, niskie koszty eksploatacji i przystępne ceny.34

GeneracjePoprzednicy i następcyKamienie milowe14171819202122
Pokaż liczby
RokCo się wydarzyło
1969–1985 (Italy)Fiat 128
1978–1988Fiat Ritmo / Strada (138)
1988–2000Fiat Tipo (160)
1995–2003Fiat Bravo and Brava (182)
2000–2010Fiat Stilo (192)
2006–2018Fiat Linea (323)
2007–2016Fiat Bravo (198)
2015–2026Fiat Tipo (356)
1988Platforma Type Two i klapa z włókna szklanego
1989Europejski Samochód Roku
1995Włochy kończą produkcję, Brazylia i Turcja ją kontynuują
1996155,000 aut objętych akcją z powodu ryzyka pożaru
2015Tipo wraca jako sedan Egea
2016Hatchback, kombi i zwycięstwo w teście porównawczym
2020Cross i LED-y w odświeżonym Tipo
2022Hybrid arrives; revival reaches 1 million
2026Koniec produkcji wskrzeszonego Tipo
  1. 1988

    Platforma Type Two i klapa z włókna szklanego

    Pierwsze Tipo mierzyło 3,958 mm, miało rozstaw osi 2,540 mm, modułową platformę Type Two, ocynkowane panele nadwozia i klapę bagażnika z włókna szklanego.12

  2. 1989

    Europejski Samochód Roku

    Pierwsze Tipo zdobyło tytuł Europejskiego Samochodu Roku, wyznaczając nowy standard przestronności wnętrza w aucie kompaktowym.13

  3. 1995

    Włochy kończą produkcję, Brazylia i Turcja ją kontynuują

    Po modernizacji z 1993 roku gamę uzupełniła wersja trzydrzwiowa. Latem 1995 roku produkcja we Włoszech dobiegła końca, ale w Brazylii trwała do 1997 roku, a w Turcji do 2000 roku.1

  4. 1996

    155,000 aut objętych akcją z powodu ryzyka pożaru

    W Brazylii wezwano do serwisu około 155,000 włoskich egzemplarzy po wyciekach płynu ze wspomagania kierownicy, które prowadziły do pożarów. Wyrok w sprawie odszkodowań uprawomocnił się w 2019 roku.15

  5. 2015

    Tipo wraca jako sedan Egea

    Wskrzeszone Tipo zadebiutowało jako turecki sedan Egea, produkowany przez Tofaş w Bursie. W Meksyku w 2016 roku, a na Bliskim Wschodzie w 2017 roku, pojawiło się pod nazwą Dodge Neon.4

  6. 2016

    Hatchback, kombi i zwycięstwo w teście porównawczym

    Wskrzeszone Tipo doczekało się nadwozi hatchback i kombi. W teście porównawczym z 2016 roku wersja 1.6 MultiJet Lounge pokonała Skodę Rapid i Citroena C4.46

  7. 2020

    Cross i LED-y w odświeżonym Tipo

    Modernizacja wskrzeszonego Tipo przyniosła wersję Cross, reflektory LED i napis FIAT na grillu, a w 2021 roku dołączył nowy silnik benzynowy.78

  8. 2022

    Hybrid arrives; revival reaches 1 million

    Układ 1.5 Hybrid łączył silnik o mocy 128 hp i momencie obrotowym 240 Nm z silnikiem elektrycznym o mocy 20 hp i napięciu 48 V oraz siedmiobiegową skrzynią DCT; w listopadzie w Bursa zbudowano milionowy egzemplarz wskrzeszonego modelu.4

  9. 2026

    Koniec produkcji wskrzeszonego Tipo

    Produkcja wskrzeszonego Tipo, rozpoczęta w 2015 roku, zakończyła się w 2026 roku. W tureckiej Bursie powstało 1,417,047 aut.4

Wszystkie generacje

Moc na przestrzeni lat

Od 55 hp do 146 hp na przestrzeni 3 lat.

050100150 1990199520002005201020152020 hp 1988 · 55 hp · Pierwsza generacja 1.1 FIRE1989 · 136 hp · Pierwsza generacja 1.8 i.e. 16V1990 · 108 hp · Pierwsza generacja 1.8 i.e. 8V1991 · 146 hp · Pierwsza generacja 2.0 Sedicivalvole1992 · 69 hp · Pierwsza generacja 1.4 i.e. z katalizatorem1995 · 91 hp · Brazylia 1.6 mpi2015 · 94 hp · Wskrzeszone Tipo 1.4 FIRE2016 · 118 hp · Wskrzeszone Tipo 1.4 T-Jet benzyna/LPG2016 · 118 hp · 1.6 MultiJet Lounge (test)2021 · 99 hp · Wskrzeszone Tipo 1.0 FireFly turbo2021 · 128 hp · Wskrzeszone Tipo 1.6 MultiJet po liftingu2022 · 128 hp · Wskrzeszone Tipo 1.5 Hybrid, silnik benzynowy 146 hp Pierwsza generacja 2.0 Sedicival… 55 hp Pierwsza generacja 1.1 FIRE
13468
Pokaż liczby
RokMoc (hp)Model
198855Pierwsza generacja 1.1 FIRE
1989136Pierwsza generacja 1.8 i.e. 16V
1990108Pierwsza generacja 1.8 i.e. 8V
1991146Pierwsza generacja 2.0 Sedicivalvole
199269Pierwsza generacja 1.4 i.e. z katalizatorem
199591Brazylia 1.6 mpi
201594Wskrzeszone Tipo 1.4 FIRE
2016118Wskrzeszone Tipo 1.4 T-Jet benzyna/LPG
20161181.6 MultiJet Lounge (test)
202199Wskrzeszone Tipo 1.0 FireFly turbo
2021128Wskrzeszone Tipo 1.6 MultiJet po liftingu
2022128Wskrzeszone Tipo 1.5 Hybrid, silnik benzynowy

Wersje

11 wersji wartych poznania, z podaną mocą.

  • Wersja standardowa

    Original Base / Digit / DGT / AGT

  • Original S / SX / GT

    Wersja standardowa

    Original S / SX / GT

  • Wersja standardowa

    Revival Easy / Easy Plus / Lounge

  • Street / Mirror

    Wersja standardowa

    Street / Mirror

    2019

  • Life / City Life / City Sport / City Cross / Cross

    Wersja standardowa

    Life / City Life / City Sport / City Cross / Cross

    2021

  • Original 2.0 i.e. 16V Sedicivalvole

    Sportowa

    Original 2.0 i.e. 16V Sedicivalvole

    1991–1993

    146 hp
  • Edycja specjalna

    Hybrid (RED)

    2022

    128 hp
  • Edycja specjalna

    Garmin (Spain)

    2022

  • Edycja specjalna

    Original Clip / Suite

    1992

  • Edycja specjalna

    Original Moonlight

    1991

  • Edycja limitowana

    Opening Edition / Opening Edition Plus

    2015–2016

Jak go rozpoznać

Zwróć uwagę na

  • Pierwsze Tipo: kanciaste nadwozie hatchback z dużymi przeszkleniami i zaokrągloną klapą bagażnika.13
  • Egzemplarze z Turcji: małe logo Tofaş w prawym dolnym rogu klapy bagażnika.1
  • Wskrzeszone Tipo: nisko poprowadzony, poziomy przód z reflektorami połączonymi z grillem.4
  • Wskrzeszone Tipo: dach o profilu z podwójnym przetłoczeniem.15
  • Wskrzeszony sedan: rzeźbiona pokrywa bagażnika, która przypomina spojler.4

Rok po roku

  1. 1991 (original)

    Aktualizacja gamy wprowadziła na każdej klapie oznaczenie pojemności silnika.3

  2. 1993 (original)

    Reflektory i grill stały się smuklejsze i bardziej zaokrąglone. Mniejsze logo Fiata umieszczono nad niższym wlotem powietrza.2

  3. 1993 (original)

    Do pięciodrzwiowego hatchbacka dołączyło nadwozie trzydrzwiowe, a wnętrze zyskało bardziej zaokrągloną deskę rozdzielczą i panele drzwiowe z Tempra.12

  4. 2015–2016 (revival)

    Sedan zadebiutował w 2015 roku, a hatchback i kombi dołączyły w 2016 roku.4

  5. Late 2020 / 2021

    Napis FIAT na grillu pojawił się wraz z reflektorami LED, zmienionymi tylnymi lampami i nowymi wzorami 16- i 17-calowych felg aluminiowych.78

Nie pomyl go z

  • Fiat Uno

    Podobnie kanciaste nadwozie, ale pierwsze Tipo to większy hatchback.1

  • Renault 19 16V

    Na tle oryginalnego Sedicivalvole Renault ma niższy przód i bardziej wydłużoną, mniej kanciastą sylwetkę.16

  • Fiat Linea

    Wskrzeszone Tipo ma niższy, bardziej poziomy przód; Linea wznosi się wyraźniej w stronę przedniej szyby.4

Na tle rywali

  • Tipo vs Renault 19 16V

    Masa mniej znaczy lepiej

    Tipo1180 kg
    Renault 19 16V1115 kg
    16
  • Tipo vs Skoda Rapid 1.6 TDI SE

    Pojemność bagażnika

    Tipo440 L
    Skoda Rapid 1.6 TDI SE550 L
    6
  • Tipo vs Citroen C4 Flair 1.6 BlueHDi 120

    113–0 km/h mniej znaczy lepiej

    Tipo48,4 m
    Citroen C4 Flair 1.6 BlueHDi 12062,4 m
    6

Ceny

Wartość dziś 5,0 tys. USD–12,5 tys. USD2829

Cena nowegoSprzedaż na aukcjiWartość dziś
0 USD10 tys. USD20 tys. USD30 tys. USD40 tys. USD 2016201820202022202420262028 Wartość dziś: 4950 USD–12 540 USD 2016 · 17 543 USD · Bazowy hatchback w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.352016 · 24 293 USD · Wielka Brytania, 1.6 Lounge; ok. GBP x1.352016 · 25 711 USD · Testowane Lounge w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.352019 · 19 078 USD · Bazowy hatchback w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.282019 · 20 358 USD · Bazowe kombi w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.282019 · 20 678 USD · Bazowa wersja Mirror w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.282021 · 28 559 USD · City Sport w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.382022 · 24 114 USD · Bazowa wersja 1.0 w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.232022 · 33 954 USD · Hybrid Cross w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.232022 · 35 184 USD · Hybrid RED w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.23 2016 · £12,995 · Bazowy hatchback wskrzeszonego Tipo w Wielkiej Brytanii, 2016; ok. £1=$1.35 2026 · 7920 USD · 2023 Cross SW 1.6, 167,043 km; uszkodzenia od gradu, VPauto2026 · 12 540 USD · 2024 1.6 Multijet City, 67,509 km, VPauto2026 · 4950 USD · 2018 1.4 hatch, weak battery; hammer price, ALCOPA AUCTION NANCY2026 · 6111 USD · Benzynowy, zarejestrowany w 2018 roku, manualna skrzynia, uszkodzony, Wandlitz 12,5 tys. USD VPauto, 2026
6710122728293234
Pokaż liczby
RokCenaKwotaSzczegóły
2016Cena premierowa17 543 USDBazowy hatchback wskrzeszonego Tipo w Wielkiej Brytanii, 2016; ok. £1=$1.35
2016Cena nowego17 543 USDBazowy hatchback w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.35
2016Cena nowego24 293 USDWielka Brytania, 1.6 Lounge; ok. GBP x1.35
2016Cena nowego25 711 USDTestowane Lounge w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.35
2019Cena nowego19 078 USDBazowy hatchback w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.28
2019Cena nowego20 358 USDBazowe kombi w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.28
2019Cena nowego20 678 USDBazowa wersja Mirror w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.28
2021Cena nowego28 559 USDCity Sport w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.38
2022Cena nowego24 114 USDBazowa wersja 1.0 w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.23
2022Cena nowego33 954 USDHybrid Cross w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.23
2022Cena nowego35 184 USDHybrid RED w Wielkiej Brytanii; ok. GBP x1.23
2026Sprzedaż na aukcji7920 USD2023 Cross SW 1.6, 167,043 km; uszkodzenia od gradu, VPauto
2026Sprzedaż na aukcji12 540 USD2024 1.6 Multijet City, 67,509 km, VPauto
2026Sprzedaż na aukcji4950 USD2018 1.4 hatch, weak battery; hammer price, ALCOPA AUCTION NANCY
2026Sprzedaż na aukcji6111 USDBenzynowy, zarejestrowany w 2018 roku, manualna skrzynia, uszkodzony, Wandlitz
2026Wartość dziś4950 USD–12 540 USD

Reszta historii czeka w aplikacji

Pełny profil wyjaśnia, dlaczego liczy się każda wersja, opowiada legendę auta i podpowiada, co sprawdzić przed zakupem.

  • Wersje

    • Dlaczego liczy się każda z 11 wersji
  • Legenda

    • 14 historii z jego legendy
    • “Homologacja Grupy A numer 5436”
    • “Start w Monzy bez prawa do punktów”
  • Generacje

    • Historia każdej z 8 generacji
  • Rynek

    • 5 rzeczy do sprawdzenia przed zakupem
    • Dokąd zmierzają ceny i dlaczego
Przeczytaj pełny profil w SPOT

SPOT jest darmowy na iPhonie. Pełne profile modeli są w SPOT Plus.

Źródła

Każdy fakt na tej stronie prowadzi do źródła, na którym się opiera.

Zobacz wszystkie 34 źródła
  1. Fiat Tipo (Type 160) - Wikipedia en.wikipedia.org
  2. Fiat Tipo, 30 anni di un'icona: la sua storia autoappassionati.it
  3. Fiat Tipo - Wikipedia it.wikipedia.org
  4. Fiat Tipo (2015) - Wikipedia en.wikipedia.org
  5. FCA terá de indenizar donos de Fiat Tipo incendiados - Automotive Business | Automotive Business automotivebusiness.com.br
  6. Fiat Tipo vs Skoda Rapid vs Citroen C4 | Auto Express autoexpress.co.uk
  7. New Fiat Tipo Hybrid 2022 review | Auto Express autoexpress.co.uk
  8. Fiat Tipo Facelift 2021: Neue Tipo-Graphie | Autonotizen autonotizen.de
  9. Fiat Tipo 2016: información y precios - Autofacil autofacil.es
  10. New Fiat Tipo Sport and Mirror trims launched among 2019 updates | Carbuyer carbuyer.co.uk
  11. Fiat Tipo usata: pregi, difetti e quale versione scegliere - alVolante alvolante.it
  12. New 2021 Fiat Tipo City Sport launched | Auto Express autoexpress.co.uk
  13. FIA Historic Database historicdb.fia.com
  14. FIAT Tipo Garmin, precios y equipamiento de una nueva edición especial con etiqueta ECO motor.es
  15. FIAT TIPO, BACK TO BASICS - Auto&Design autodesignmagazine.com
  16. Cinque lustri fa, Confronto: Fiat Tipo Sedicivalvole Vs Renault 19 16v - Prove - Automoto.it automoto.it
  17. Fiat 128 - Wikipedia en.wikipedia.org
  18. Fiat Ritmo - Wikipedia en.wikipedia.org
  19. Fiat Bravo and Brava - Wikipedia en.wikipedia.org
  20. Fiat Stilo - Wikipedia en.wikipedia.org
  21. Fiat Linea - Wikipedia en.wikipedia.org
  22. Fiat Bravo (2007) - Wikipedia en.wikipedia.org
  23. All'asta la Fiat Tipo 1.8 DGT di Nigel Mansell | Auto.it auto.it
  24. Dalla Tipo all’astronautica, passando per Montalbano - Autologia autologia.net
  25. Debut of the Fiat Tipo TCR next week at Monza europe.tcr-series.com
  26. Fratelli d'Italia: appunti rapidi su un cinepanettone del 1989 exibart.com
  27. New Fiat Tipo 2016 review | Auto Express autoexpress.co.uk
  28. FIAT - TIPO 5 PORTES 1.4 95 CH - ES - Mise en…, adjugé 4 500 € adjuge.io
  29. FIAT Tipo 1.6 Multijet 130 ch City Gris bleu métal | VPauto.fr vpauto.fr
  30. Fiat Tipo: So wird er als Gebrauchter richtig top - AUTO BILD autobild.de
  31. Fiat Tipo 2 : quels sont les problèmes à surveiller ? autoplus.fr
  32. FIAT Tipo Cross SW 1.6 Multijet 130 ch S&S Plus Gris clair métal | VPauto.fr vpauto.fr
  33. Precio del Fiat Tipo de segunda mano en 2026 | Comparacoches.net comparacoches.net
  34. Zoll-Auktion - 1 Fiat Tipo (ID 977198) zoll-auktion.de
  • en.wikipedia.org
  • autoappassionati.it
  • it.wikipedia.org
  • automotivebusiness.com.br
  • autoexpress.co.uk
  • autonotizen.de
  • autofacil.es
  • carbuyer.co.uk
  • alvolante.it
  • historicdb.fia.com
  • motor.es
  • autodesignmagazine.com
  • automoto.it
  • auto.it

Autorzy zdjęć