Foto Chevrolet Captiva

Chevrolet Captiva

Captiva yang asal: tujuh tempat duduk, tiga lencana, satu platform GM Theta.1

Dikaji pada 30 Oktober 2026 daripada 25 sumber

Dalam angka

0150300
134–258 hpKuasa
0200400
200–400 N·mTork
01,0002,000
1,599–1,800 kgBerat

Lengkung warna koral merangkumi seluruh keluarga, daripada varian paling lembut hingga paling ganas.11112131415

Enjin
Gen 1: 2.4 L I4, 3.0/3.2 L V6, diesel 2.0/2.2 L; Gen 2: turbo 1.5 L; EV1910
Susun atur enjin dan pacuan
Gen 1: enjin di depan, FWD/AWD; Gen 2: FWD110
Kotak gear
Gen 1: manual atau automatik 5/6 kelajuan; Gen 2: CVT110
Dibuat di
Gen 1: GM Korea, Incheon, South Korea; Gen 2: SAIC-GM-Wuling, China1

Kisahnya

GM Korea membangunkan Captiva generasi pertama untuk pasaran global berasaskan platform Theta, dengan inspirasi daripada konsep S3X 2004. Model yang dilancarkan pada 2006 ini menawarkan lima atau tujuh tempat duduk, dengan lencana Chevrolet Captiva, Holden Captiva dan Daewoo Winstorm.12

GenerasiSebelum dan selepasPeristiwa penting1202122
Tunjukkan angka
TahunPeristiwa
1981–1991Isuzu Trooper (first generation)
1991–2002Isuzu Trooper (second generation) (UBS)
1999–2003Holden Frontera (second generation) (UE / MX)
2003–2007Chevrolet Forester (SG)
2006–2018Chevrolet Captiva (first generation) (C100 / C140)
2004S3X membuat penampilan sulung di Paris
2006Captiva tampil dengan tiga lencana
2009Transmisi automatik tambah AWD dan 90 kg
2011Enam kelajuan dan ujian semula lima bintang
2013Lampu belakang LED dan paip ekzos bersudut
2016Hanya 15 edisi Perfect Black untuk Jepun
2018Equinox mengambil alih, Baojun 530 menghidupkan semula nama Captiva
2024Mexico tambah enam beg udara
2025Captiva beralih kepada kuasa elektrik dan hibrid plug-in
  1. 2004

    S3X membuat penampilan sulung di Paris

    S3X memberi gambaran awal tentang Captiva di Paris Motor Show. Model konsep ini dibangunkan di pusat reka bentuk GM Daewoo di Incheon, berasaskan platform GM Theta.1

  2. 2006

    Captiva tampil dengan tiga lencana

    SUV keluaran GM Korea ini dilancarkan sebagai Chevrolet Captiva, Holden Captiva dan Daewoo Winstorm, dengan pilihan kabin lima atau tujuh tempat duduk.1

  3. 2009

    Transmisi automatik tambah AWD dan 90 kg

    Enjin diesel 2.0 berkuasa 148 hp mendapat transmisi automatik lima kelajuan dan AWD, lengkap dengan kawalan turun bukit serta ESP. Semua itu menambah 90 kg; pecutan 0–100 km/h mengambil masa 12 saat.3

  4. 2011

    Enam kelajuan dan ujian semula lima bintang

    Enjin diesel 2.2 baharu menggunakan kotak gear enam kelajuan. Model diesel RHD untuk Eropah meraih lima bintang Euro NCAP; penilaian ANCAP pula hanya meliputi varian Holden FWD 2016–2018.145

  5. 2013

    Lampu belakang LED dan paip ekzos bersudut

    Facelift kedua membawa lampu belakang LED, hujung paip ekzos krom bersudut dan rim aloi 18-inch. Model spesifikasi tinggi di Eropah turut mendapat tempat duduk belakang berpemanas.6

  6. 2016

    Hanya 15 edisi Perfect Black untuk Jepun

    Edisi Perfect Black untuk Jepun dihadkan kepada 15 unit, dengan cat Carbon Flash Metallic, rim hitam 19-inch dan tempat duduk kulit berpemanas untuk dua baris pertama.7

  7. 2018

    Equinox mengambil alih, Baojun 530 menghidupkan semula nama Captiva

    Captiva generasi pertama menamatkan perjalanannya apabila Equinox mengambil alih. Captiva baharu yang dibina di China oleh SAIC-GM-Wuling berasaskan Baojun 530 muncul di Colombia pada November.1

  8. 2024

    Mexico tambah enam beg udara

    Barisan model Mexico 2024 menggantikan empat beg udara dengan enam, menambah paparan digital 7-inch dan mengekalkan rangkaian kuasa turbo 1.5 berkuasa 144 hp dengan CVT.8

  9. 2025

    Captiva beralih kepada kuasa elektrik dan hibrid plug-in

    Chevrolet mengumumkan Captiva EV dan PHEV berasaskan Wuling Starlight S. Versi EV untuk Filipina menggabungkan kuasa 201 hp dengan bateri LFP 60 kWh.19

Setiap generasi

Kuasa dari tahun ke tahun

Daripada 134 hp kepada 255 hp dalam 5 tahun.

0100200300 2005201020152020 hp 2006 · 134 hp · Petrol 2.4 (talaan 136 PS)2006 · 148 hp · Diesel 2.0 VCDi2006 · 227 hp · 3.2 Alloytec V62011 · 161 hp · Diesel 2.2 VCDi2011 · 165 hp · 2.4 Ecotec I4 (AU)2011 · 170 hp · 2.4 Ecotec I4 (Asia)2011 · 181 hp · Diesel 2.2 VCDi, output tinggi2011 · 255 hp · 3.0 SIDI V62016 · 169 hp · 2.0 VCDi Multijet II2022 · 144 hp · Premier turbo 1.5 (2022) 255 hp 3.0 SIDI V6 134 hp Petrol 2.4 (talaan 136 PS)
11011
Tunjukkan angka
TahunKuasa kudaModel
2006134Petrol 2.4 (talaan 136 PS)
2006148Diesel 2.0 VCDi
20062273.2 Alloytec V6
2011161Diesel 2.2 VCDi
20111652.4 Ecotec I4 (AU)
20111702.4 Ecotec I4 (Asia)
2011181Diesel 2.2 VCDi, output tinggi
20112553.0 SIDI V6
20161692.0 VCDi Multijet II
2022144Premier turbo 1.5 (2022)

Varian

11 varian yang patut dikenali, berserta kuasanya.

  • LS / LT (first generation)

    Varian standard

    LS / LT (first generation)

  • LTZ 2.2 VCDi

    Varian standard

    LTZ 2.2 VCDi

    182 hp
  • Holden Captiva 7 SX / CX / LX

    Varian standard

    Holden Captiva 7 SX / CX / LX

  • Varian standard

    LT 5-passenger (Mexico)

    2024

    144 hp
  • Varian standard

    LT 7-passenger (Mexico)

    2024

    144 hp
  • Varian standard

    Premier (Mexico)

    2024

    144 hp
  • Varian standard

    Captiva EV

    201 hp
  • Edisi khas

    Captiva Edge

  • Edisi terhad

    Captiva Prime

    2011

    148 hp

    60 unit dihasilkan

  • Edisi terhad

    Captiva Prime

    2010

  • Edisi terhad

    Captiva Perfect Black

    2016

Cara mengenalinya

Perhatikan

  • Captiva asal: lampu depan besar berhias perincian seperti permata serta pelindung bawah depan dan belakang berkemasan perak.19
  • Captiva asal: garis tingkap seakan-akan coupe dan acuan pelindung hitam yang tebal.19
  • Captiva asal yang menerima facelift: gril besar dua bahagian dengan bar tebal berlencana bowtie di tengah.12
  • Generasi kedua: lampu nyalaan siang LED yang nipis diasingkan daripada lampu depan utama.110
  • Generasi kedua: gerbang roda segi empat dan ilusi bumbung terapung di bahagian belakang.114

Tahun demi tahun

  1. 2011

    Lampu depan baharu dan gerbang roda lebih besar hadir bersama gril besar berbelah, lubang udara sisi yang direka semula serta lampu isyarat pada cermin sisi.112

  2. 2011 (Holden Series II)

    Holden Series II menggunakan gril dan salur udara khusus, rim aloi baharu serta lampu belakang gaya Altezza.1

  3. 2013

    Gril jaring, lampu kabus dan bampar yang direka semula, lampu belakang LED, rim aloi 18-inch serta hujung ekzos krom bersudut membezakan kemas kini ini.6

  4. 2016

    Lampu depan LED, gril dan bampar baharu menyegarkan bahagian depan; papan pemuka turut direka semula.1

  5. 2024 (Mexico)

    Penyegaran ini mengemas kini gril, bampar dan lampu belakang, menambah rim 18-inch baharu serta paparan digital 7-inch.8

Jangan keliru dengan

  • Opel Antara / Captiva Sport / MaXX / Captiva 5

    Model berasaskan Antara mempunyai badan lebih pendek dan sporty; Captiva berasaskan Chevrolet menggunakan bentuk lebih panjang dan boleh memuatkan tujuh tempat duduk.12

Berbanding pesaing

  • Captiva vs Opel Antara

    Harga permulaan lebih rendah lebih baik

    Captiva22,490 EUR
    Opel Antara26,850 EUR
    11
  • BMW X1 (diesel)

    Captiva vs BMW X1 (diesel)

    Kuasa

    Captiva150 hp
    BMW X1 (diesel)177 hp
    23
  • Captiva vs Ford Endeavour (diesel)

    Kuasa

    Captiva150 hp
    Ford Endeavour (diesel)156 hp
    23

Harga

Harga baharu
USD 0USD 10KUSD 20KUSD 30KUSD 40K 20052010201520202025 2006 · USD 27,000 · Asas Australia; ~US$0.75/A$2008 · USD 29,750 · Diesel Australia SX; ~US$0.85/A$2011 · USD 39,773 · Indonesia Prime; ~Rp8,800/US$2014 · USD 26,991 · Asas Australia 7 tempat duduk; ~US$0.90/A$2020 · USD 25,261 · Colombia Premier; ~COP3,800/US$2022 · USD 21,245 · Asas Mexico; ~MX$20/US$2022 · USD 23,195 · Mexico Premier; ~MX$20/US$2024 · USD 28,612 · Mexico LT 5 tempat duduk; ~MX$17/US$2024 · USD 29,935 · Mexico LT 7 tempat duduk; ~MX$17/US$2024 · USD 32,318 · Mexico Premier; ~MX$17/US$ 2006 · $36k · Harga asas Holden Australia, 2006; anggaran US$0.75/A$
2810141825
Tunjukkan angka
TahunHargaJumlahButiran
2006Harga pelancaranUSD 27,000Harga asas Holden Australia, 2006; anggaran US$0.75/A$
2006Harga baharuUSD 27,000Asas Australia; ~US$0.75/A$
2008Harga baharuUSD 29,750Diesel Australia SX; ~US$0.85/A$
2011Harga baharuUSD 39,773Indonesia Prime; ~Rp8,800/US$
2014Harga baharuUSD 26,991Asas Australia 7 tempat duduk; ~US$0.90/A$
2020Harga baharuUSD 25,261Colombia Premier; ~COP3,800/US$
2022Harga baharuUSD 21,245Asas Mexico; ~MX$20/US$
2022Harga baharuUSD 23,195Mexico Premier; ~MX$20/US$
2024Harga baharuUSD 28,612Mexico LT 5 tempat duduk; ~MX$17/US$
2024Harga baharuUSD 29,935Mexico LT 7 tempat duduk; ~MX$17/US$
2024Harga baharuUSD 32,318Mexico Premier; ~MX$17/US$

Selebihnya kisah ini ada dalam aplikasi

Profil penuh menerangkan sebab setiap varian penting, legenda di sebalik kereta ini dan perkara yang perlu diperiksa sebelum membelinya.

  • Varian

    • Sebab setiap satu daripada 11 varian itu penting
  • Legenda

    • 13 kisah daripada legendanya
    • “Kredit komedi bersama Jan Machulski”
    • “Pasukan reka bentuk Incheon pimpinan Max Wolff”
  • Generasi

    • Kisah setiap satu daripada 7 generasi
  • Pasaran

    • 6 perkara untuk diperiksa sebelum beli
    • Ke mana hala tuju harga, dan mengapa
Baca profil penuh dalam SPOT

SPOT percuma di iPhone. Profil kereta lengkap disertakan dengan SPOT Plus.

Sumber

Setiap fakta di halaman ini dipautkan kepada sumber yang menjadi asasnya.

Lihat kesemua 25 sumber
  1. Chevrolet Captiva - Wikipedia en.wikipedia.org
  2. The car that killed Holden in Australia | CarExpert carexpert.com.au
  3. Chevrolet Captiva A/T | Autocar India autocarindia.com
  4. Chevrolet Captiva SUV (2006-2015) review | Carbuyer carbuyer.co.uk
  5. Holden Captiva | Safety Rating & Report | ANCAP ancap.com.au
  6. Chevrolet Captiva facelift coming to Geneva paultan.org
  7. Chevy Rolls Out Special Captiva Perfect Black Edition For $60k In Japan | Carscoops carscoops.com
  8. Chevrolet Captiva 2024, precio en México del SUV compacto con tres filas motorpasion.com.mx
  9. Captiva EV | Chevrolet Philippines chevrolet.com.ph
  10. Chevrolet Captiva 2022, a prueba: 7 pasajeros, motor turbo y menos de medio millón motorpasion.com.mx
  11. Preise Chevrolet Captiva - AUTO BILD autobild.de
  12. New Chevrolet Captiva review, test drive and video | Autocar India autocarindia.com
  13. Chevrolet Captiva cars for sale in South Africa - AutoTrader autotrader.co.za
  14. Chevrolet Captiva Turbo Premier, a prueba: Con espacio para todos (+Video) elcarrocolombiano.com
  15. Chevrolet Captiva : Pour les loisirs familiaux - L'argus largus.fr
  16. Chevrolet Captiva (2011-2014) review | Auto Express autoexpress.co.uk
  17. Chevrolet Captiva (2006-2015) — New Car Net newcarnet.co.uk
  18. Captiva Edisi Khusus, Hanya Ada 60 Unit oto.detik.com
  19. CAPTIVA – THE NEW GLOBAL FACE OF CHEVROLET carsite.co.za
  20. Isuzu Trooper - Wikipedia en.wikipedia.org
  21. Isuzu MU - Wikipedia en.wikipedia.org
  22. Subaru Forester - Wikipedia en.wikipedia.org
  23. BMW X1 VS Chevrolet Captiva VS Ford Endeavour - CarWale carwale.com
  24. Cztery koła z klapsem! - Dziennik.pl auto.dziennik.pl
  25. Used Holden Captiva review - ReDriven redriven.com
  • en.wikipedia.org
  • carexpert.com.au
  • autocarindia.com
  • carbuyer.co.uk
  • ancap.com.au
  • paultan.org
  • carscoops.com
  • motorpasion.com.mx
  • chevrolet.com.ph
  • autobild.de
  • autotrader.co.za
  • elcarrocolombiano.com
  • largus.fr
  • autoexpress.co.uk

Kredit foto