Foto Chrysler PT Cruiser

Chrysler PT Cruiser

Gaya 1930-an, 26 susun atur kabin dalam wagon 2001—dan 230 hp dalam GT 2006.1234

Dikaji pada 25 Oktober 2026 daripada 33 sumber

Juga dikenali sebagai

  • PT TurboNama pemasaran Chrysler bagi GT 215-hp yang diperkenalkan untuk 2003.5
  • GT CruiserNama alternatif bagi PT Cruiser GT pengecas turbo berkuasa tinggi, diperkenalkan untuk tahun model 2003.1

Dalam angka

0150300
140–230 hpKuasa
07.515
7–10.9 s0–60 mph
0125250
169–201 km/hKelajuan maksimum
0200400
176–332 N·mTork
01,0002,000
1,417–1,585 kgBerat

Lengkung warna koral merangkumi seluruh keluarga, daripada varian paling lembut hingga paling ganas.1411121314

Enjin
1.6-2.4 L gasoline I4s (2.4 turbo); export 2.2 L Mercedes-Benz turbodiesel16
Susun atur enjin dan pacuan
Enjin depan/FWD; wagon 4,290 x 1,704 x 1,600 mm (P/L/T)1
Kotak gear
Manual 5 kelajuan atau automatik 4 kelajuan; GT ditawarkan dengan manual Getrag dan AutoStick512
Dibuat di
Toluca Car Assembly, Mexico; Eurostar Automobilwerk, Graz, Austria (MY2002)1
Jumlah keluaran
1.35 juta unit di seluruh dunia menjelang July 20101

Kisahnya

Dihasilkan untuk menghidupkan semula minat terhadap Plymouth, PT akhirnya menjadi Chrysler. Badannya yang bergaya 1930-an menempatkan tempat duduk belakang boleh tanggal dan rak kargo berbilang aras; rupanya mengundang ejekan, namun turut mencetuskan peminat tegar.126

GenerasiSebelum dan selepasPeristiwa penting131018
Tunjukkan angka
TahunPeristiwa
1997Plymouth Pronto
1998Chrysler Pronto Cruizer
2001–2010Chrysler PT Cruiser (PT / PG)
2000Model 2001 dilancarkan
2001Senarai menunggu dan anugerah Kereta Terbaik Tahun Ini
2002Inca Gold memulakan Dream Cruiser
2005Bumbung boleh buka dilengkapi palang sport
2006Wajah baharu, 230 hp dan sejuta unit dihasilkan
20091,750 unit Dream Cruiser Series 5
2010July 9: PT Cruiser terakhir dari Toluca
  1. 2000

    Model 2001 dilancarkan

    PT bermaksud Personal Transport; status trak ringan membantu Chrysler memenuhi peraturan CAFE untuk armada trak. Toluca membuat persiapan dengan 120,000 jam latihan.178

  2. 2001

    Senarai menunggu dan anugerah Kereta Terbaik Tahun Ini

    Selepas senarai menunggu dan harga jualan yang melambung sejurus pelancaran, PT Cruiser memenangi anugerah Car of the Year 2001 daripada Motor Trend.19

  3. 2002

    Inca Gold memulakan Dream Cruiser

    Dream Cruiser Series 1 keluaran 2002 tampil dengan warna eksklusif Inca Gold; pengeluaran untuk pasaran Amerika Utara dihadkan kepada 7,500 unit, dengan plak papan pemuka bernombor.710

  4. 2005

    Bumbung boleh buka dilengkapi palang sport

    Model boleh buka dua pintu menyertai rangkaian pada 2005, dengan bumbung fabrik berkuasa dan palang sport. GT manual 220-hp mencatat 7.0 saat untuk mencapai 60 mph dalam ujian.211

  5. 2006

    Wajah baharu, 230 hp dan sejuta unit dihasilkan

    Lampu baharu, gril lebih pendek dan kabin yang dikemas kini diperkenalkan; kuasa GT meningkat kepada 230 hp. Pada March 8, Chrysler mengumumkan bahawa 1 juta PT telah dihasilkan.16

  6. 2009

    1,750 unit Dream Cruiser Series 5

    Pengeluaran untuk pasaran AS pada 2009 berjumlah 1,750 unit. Kebanyakannya berwarna putih mutiara dengan bumbung dan spoiler hitam; gril aluminium billet melengkapkan penampilan Series 5.1

  7. 2010

    July 9: PT Cruiser terakhir dari Toluca

    Selepas jualan merosot hampir satu pertiga pada 2007 dan separuh pada 2008, PT terakhir meninggalkan Toluca pada July 9, 2010; jumlah pengeluaran seluruh dunia mencecah 1.35 juta unit.16

Kuasa dari tahun ke tahun

Daripada 140 hp kepada 230 hp dalam 5 tahun.

0100200300 200020022004200620082010 hp 2001 · 140 hp · 2.0 L eksport2001 · 150 hp · 2001 2.4 L2003 · 215 hp · GT 2.4 L Turbo2004 · 180 hp · Touring/Limited Turbo2005 · 220 hp · GT Convertible2006 · 148 hp · UK 2.2 CRD Touring2006 · 230 hp · GT High-Output Turbo2010 · 150 hp · Classic 2.4 L 230 hp GT High-Output Turbo 140 hp 2.0 L eksport
246111314
Tunjukkan angka
TahunKuasa kudaModel
20011402.0 L eksport
20011502001 2.4 L
2003215GT 2.4 L Turbo
2004180Touring/Limited Turbo
2005220GT Convertible
2006148UK 2.2 CRD Touring
2006230GT High-Output Turbo
2010150Classic 2.4 L

Varian

11 varian yang patut dikenali, berserta kuasanya.

  • Base / Touring / Limited / LX / Classic

    Varian standard

    Base / Touring / Limited / LX / Classic

    2001–2010

  • Convertible

    Varian standard

    Convertible

    2005–2008

  • Prestasi

    Touring / Limited 2.4L Turbo

    2004–2009

    180 hp
  • GT

    Prestasi

    GT

    2003–2007

  • Street Cruiser Route 66

    Edisi terhad

    Street Cruiser Route 66

    2006

    150 hp
  • Edisi khas

    Street Cruiser Pacific Coast Highway

    2007

    150 hp
  • Dream Cruiser Series 1

    Edisi terhad

    Dream Cruiser Series 1

    2002

  • Edisi terhad

    Dream Cruiser Series 2

    2003

    215 hp
  • Edisi khas

    Dream Cruiser Series 4

    2005

    220 hp
  • Dream Cruiser Series 5

    Edisi terhad

    Dream Cruiser Series 5

    2009

    1,750 unit dihasilkan

  • Street Cruiser Sunset Boulevard

    Edisi terhad

    Street Cruiser Sunset Boulevard

    2008

Cara mengenalinya

Perhatikan

  • Bumbung tinggi dan cermin depan tegak menjulang di atas fender lebar yang membulat.13
  • Hidung tirus, bahagian belakang pendek dan pintu but besar berengsel di atas membentuk rupa wagon ini.314
  • Pemegang pintu krom berukir menyerlah pada sisi badan.3
  • Convertible ini menggabungkan pintu panjang dengan palang sport yang menonjol di atas kabin terbuka.11

Tahun demi tahun

  1. 2002; Woodie 2002–2004

    Corak api kilang meliputi bonet, fender depan dan pintu; Woodie menambah panel sisi dan pintu belakang berkemasan seperti oak dengan bingkai seperti ash.1

  2. 2004

    Model Limited boleh dilengkapi penutup tangki minyak krom melalui Chrome Accent Group.7

  3. 2005–2008

    Model Walter P. Chrysler Signature Series mempunyai emblem khas pada fender depan.1

  4. 2006

    Lampu depan berlekuk, gril lebih pendek dan muncung bawah baharu menandakan versi facelift; papan pemuka yang direka semula dilengkapi jam analog.1

  5. 2008–2009

    GT digugurkan untuk 2008; convertible menyusul untuk 2009, meninggalkan wagon empat pintu sahaja.25

  6. 2010

    Classic mempunyai roda aloi 16 inci dan spoiler belakang; Couture menambah kemasan kulit dua tona di dalam.1

Berbanding pesaing

  • Volkswagen New Beetle

    PT Cruiser vs Volkswagen New Beetle

    Cengkaman skidpad

    PT Cruiser0.8 g
    Volkswagen New Beetle0.8 g
    111
  • Chevrolet SSR

    PT Cruiser vs Chevrolet SSR

    Suku batu lebih rendah lebih baik

    PT Cruiser15.4 s
    Chevrolet SSR15.4 s
    11

Harga

Nilai hari ini USD 2.4K–USD 11.5K523

Harga baharuJualan lelonganNilai hari ini
USD 0USD 10KUSD 20KUSD 30K 200020052010201520202025 Nilai hari ini: USD 2,400–USD 11,500 2001 · USD 15,935 · MSRP asas AS2002 · USD 23,170 · Dream 1 manual AS, termasuk $565 kos penghantaran2005 · USD 19,995 · Convertible Base AS2005 · USD 23,490 · Convertible Touring AS2005 · USD 28,155 · Convertible GT AS, harga asas2005 · USD 29,305 · Convertible GT AS, seperti diuji2006 · USD 14,210 · Base AS, tidak termasuk $640 kos penghantaran2006 · USD 19,185 · Route 66 manual AS, tidak termasuk $640 kos penghantaran2007 · USD 20,735 · Pacific Coast Highway manual AS2007 · USD 21,570 · Pacific Coast Highway automatik AS 2001 · $15,935 · MSRP asas AS, tahun model 2001 2024 · USD 6,500 · GT convertible 5 kelajuan 2005, BaT2024 · USD 11,000 · Dream Cruiser Series 4 convertible 2005, 35k batu, BaT2024 · USD 5,469 · GT 5 kelajuan 2007, 28k batu, BaT2024 · USD 16,250 · GT Convertible 2005, 25k batu, BaT2024 · USD 7,700 · Dream Cruiser Series 1 keluaran 2002, 43k batu, BaT2024 · USD 9,500 · 2010, 10k batu, BaT2025 · USD 11,100 · LX 5 kelajuan 2009, 12k batu, BaT2025 · USD 11,750 · GT convertible 5 kelajuan 2005, 33k batu, BaT2026 · USD 9,089 · Limited Edition 5 kelajuan 2001, 6k batu, BaT2026 · USD 14,500 · Dream Cruiser Series 3 5 kelajuan 2004, 26k batu, BaT2026 · USD 6,400 · Automatik 2007, 31k batu, BaT2026 · USD 3,666 · Manual 2001, 58k batu, BaT USD 16.3K BaT, 2024
341011151723242526282930313233
Tunjukkan angka
TahunHargaJumlahButiran
2001Harga pelancaranUSD 15,935MSRP asas AS, tahun model 2001
2001Harga baharuUSD 15,935MSRP asas AS
2002Harga baharuUSD 23,170Dream 1 manual AS, termasuk $565 kos penghantaran
2005Harga baharuUSD 19,995Convertible Base AS
2005Harga baharuUSD 23,490Convertible Touring AS
2005Harga baharuUSD 28,155Convertible GT AS, harga asas
2005Harga baharuUSD 29,305Convertible GT AS, seperti diuji
2006Harga baharuUSD 14,210Base AS, tidak termasuk $640 kos penghantaran
2006Harga baharuUSD 19,185Route 66 manual AS, tidak termasuk $640 kos penghantaran
2007Harga baharuUSD 20,735Pacific Coast Highway manual AS
2007Harga baharuUSD 21,570Pacific Coast Highway automatik AS
2024Jualan lelonganUSD 6,500GT convertible 5 kelajuan 2005, BaT
2024Jualan lelonganUSD 11,000Dream Cruiser Series 4 convertible 2005, 35k batu, BaT
2024Jualan lelonganUSD 5,469GT 5 kelajuan 2007, 28k batu, BaT
2024Jualan lelonganUSD 16,250GT Convertible 2005, 25k batu, BaT
2024Jualan lelonganUSD 7,700Dream Cruiser Series 1 keluaran 2002, 43k batu, BaT
2024Jualan lelonganUSD 9,5002010, 10k batu, BaT
2025Jualan lelonganUSD 11,100LX 5 kelajuan 2009, 12k batu, BaT
2025Jualan lelonganUSD 11,750GT convertible 5 kelajuan 2005, 33k batu, BaT
2026Jualan lelonganUSD 9,089Limited Edition 5 kelajuan 2001, 6k batu, BaT
2026Jualan lelonganUSD 14,500Dream Cruiser Series 3 5 kelajuan 2004, 26k batu, BaT
2026Jualan lelonganUSD 6,400Automatik 2007, 31k batu, BaT
2026Jualan lelonganUSD 3,666Manual 2001, 58k batu, BaT
2026Nilai hari iniUSD 2,400–USD 11,500

Selebihnya kisah ini ada dalam aplikasi

Profil penuh menerangkan sebab setiap varian penting, legenda di sebalik kereta ini dan perkara yang perlu diperiksa sebelum membelinya.

  • Varian

    • Sebab setiap satu daripada 11 varian itu penting
  • Legenda

    • 12 kisah daripada legendanya
    • “PT tanpa turbo di Time Trials Nationals”
    • “Gran Turismo, Forza dan Midtown Madness”
  • Generasi

    • Kisah setiap satu daripada 3 generasi
  • Pasaran

    • 3 perkara untuk diperiksa sebelum beli
    • Ke mana hala tuju harga, dan mengapa
Baca profil penuh dalam SPOT

SPOT percuma di iPhone. Profil kereta lengkap disertakan dengan SPOT Plus.

Sumber

Setiap fakta di halaman ini dipautkan kepada sumber yang menjadi asasnya.

Lihat kesemua 33 sumber
  1. Chrysler PT Cruiser - Wikipedia en.wikipedia.org
  2. Chrysler PT Cruiser Classic Model Years | Chrysler PT Cruiser Classic Model Year History jdpower.com
  3. 2001 Car of the Year Winner - 2001 Chrysler PT Cruiser - Motor Trend motortrend.com
  4. Get Your Kicks With Chrysler PT Street Cruiser Route 66 Edition - Motor Trend New motortrend.com
  5. 2001-10 Chrysler PT Cruiser | Consumer Guide Auto consumerguide.com
  6. Chrysler PT Cruiser: History, Buying Tips, Auctions, Photos, and More motortrend.com
  7. Chrysler PT Cruiser Used Car Buyer's Guide | Autoweb autoweb.com
  8. Making of the Chrysler PT Cruiser autointell.com
  9. You're Wrong About the Chrysler PT Cruiser roadandtrack.com
  10. Chrysler to Expand PT Cruiser Lineup | Automotive Fleet automotive-fleet.com
  11. 2005 Chrysler PT Cruiser GT Convertible caranddriver.com
  12. Tested: 2002 Chrysler PT Cruiser GT caranddriver.com
  13. 2001 Chrysler PT Cruiser caranddriver.com
  14. Pretty Tame Cruiser | Car Reviews | by Car Enthusiast carenthusiast.com
  15. 2007 Chrysler PT Street Cruiser Pacific Coast Highway Edition caranddriver.com
  16. Chrysler Squeezes Tangerine PT Cruiser Turbo into Lineup theautochannel.com
  17. No Reserve: 35k-Mile 2005 Chrysler PT Cruiser Convertible Deep Lava Red Dream Cruiser Series 4 for sale on BaT Auctions - sold for $11,000 on December 16, 2024 (Lot #174,276) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  18. Plymouth Pronto - Wikipedia en.wikipedia.org
  19. 2002 Comparison: PT Cruiser, Focus, Vibe, Protege5, Aerio, Matrix caranddriver.com
  20. Mopar racers: Are they just built different? | Articles | Grassroots Motorsports grassrootsmotorsports.com
  21. IGCD.net - Internet Game Cars Database igcd.net
  22. Chrysler to End Production of Retro PT Cruiser | IndustryWeek industryweek.com
  23. 26k-Mile 2004 Chrysler PT Cruiser True Blue Dream Cruiser Series 3 5-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $14,500 on July 28, 2026 (Lot #254,730) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  24. No Reserve: 6k-Mile 2001 Chrysler PT Cruiser Hatchback Limited Edition 5-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $9,089 on March 31, 2026 (Lot #235,728) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  25. No Reserve: 33k-Mile 2005 Chrysler PT Cruiser GT Convertible 5-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $11,750 on June 7, 2025 (Lot #195,072) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  26. No Reserve: 12k-Mile 2009 Chrysler PT Cruiser LX 5-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $11,100 on April 17, 2025 (Lot #187,948) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  27. 2006 Chrysler PT Cruiser Price, Value, Depreciation & Reviews | Kelley Blue Book kbb.com
  28. No Reserve: 10k-Mile 2010 Chrysler PT Cruiser for sale on BaT Auctions - sold for $9,500 on May 28, 2024 (Lot #148,596) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  29. No Reserve: 25k-Mile 2005 Chrysler PT Cruiser GT Convertible for sale on BaT Auctions - sold for $16,250 on October 4, 2024 (Lot #165,497) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  30. No Reserve: 31k-Mile 2007 Chrysler PT Cruiser for sale on BaT Auctions - sold for $6,400 on January 25, 2026 (Lot #227,756) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  31. No Reserve: 2001 Chrysler PT Cruiser 5-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $3,666 on January 13, 2026 (Lot #226,337) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  32. No Reserve: 28k-Mile 2007 Chrysler PT Cruiser GT 5-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $5,469 on December 21, 2024 (Lot #174,908) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  33. No Reserve: 43k-Mile 2002 Chrysler PT Cruiser Dream Cruiser Series 1 for sale on BaT Auctions - sold for $7,700 on July 29, 2024 (Lot #156,360) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  • en.wikipedia.org
  • jdpower.com
  • motortrend.com
  • consumerguide.com
  • autoweb.com
  • autointell.com
  • roadandtrack.com
  • automotive-fleet.com
  • caranddriver.com
  • carenthusiast.com
  • theautochannel.com
  • bringatrailer.com
  • grassrootsmotorsports.com
  • igcd.net

Kredit foto