Foto Pontiac Firebird

Pontiac Firebird

Dikaji pada 1 November 2026 daripada 37 sumber

Juga dikenali sebagai

  • Screaming ChickenBurung pada bonet yang ditawarkan sebagai pilihan pada Trans Am 1973 inilah yang memberikan Firebird gelaran ini.1
  • BanditDigunakan untuk Trans Am yang mengimbau Special Edition 1977 dalam Smokey and the Bandit.2
  • TATAShorthand for the 1979 10th Anniversary Trans Am, the Y89 limited edition.3

Dalam angka

0200400
90–350 hpKuasa
0510
4.6–10 s0–60 mph
0150300
200–261 km/hKelajuan maksimum
0400800
237–651 N·mTork
01,0002,000
1,514–1,760 kgBerat

Lengkung warna koral merangkumi seluruh keluarga, daripada varian paling lembut hingga paling ganas.16910121314

Enjin
2.5 L I4; OHC I6; V6s, including turbo; V8s up to 7.5 L359
Susun atur enjin dan pacuan
Enjin depan, pacuan roda belakang; F-body5
Kotak gear
Manual 3, 4, 5 atau 6 kelajuan; automatik 2, 3 atau 4 kelajuan5911
Dibuat di
Lordstown, Norwood, Van Nuys, A.S.; Sainte-Therese, Quebec, Kanada5911

Kisahnya

John DeLorean mahukan kereta sport dua tempat duduk; GM sebaliknya memberikan Pontiac sebuah Camaro untuk diolah semula. Dilancarkan pada 1967 bagi mencabar Mustang, Firebird tampil berbeza dengan enjin enam silinder aci sesondol atas pacuan tali sawat dan enjin V8 Pontiac.456

1967: 23 Februari: Pontiac mencabar Mustang19671969: Trans Am menyertai keluarga19691970: Generasi kedua: empat pilihan19701973: SD-455 buatan tangan tiba19731982: Generasi ketiga membelah angin19821989: V6 turbo: 4.6 saat ke 60 mph19891993: Generasi keempat: LT1 dan enam kelajuan1993 Pontiac Firebird (first generation) (F-body): 1967–1969Pontiac Firebird (second generation) (F-body): 1970–1981F-bodyPontiac Firebird (third generation) (F-body): 1982–1992F-bodyPontiac Firebird (fourth generation) (F-body): 1993–2002F-body 197019801990200020102020
GenerasiPeristiwa penting34591114
Tunjukkan angka
TahunPeristiwa
1967–1969Pontiac Firebird (first generation) (F-body)
1970–1981Pontiac Firebird (second generation) (F-body)
1982–1992Pontiac Firebird (third generation) (F-body)
1993–2002Pontiac Firebird (fourth generation) (F-body)
196723 Februari: Pontiac mencabar Mustang
1969Trans Am menyertai keluarga
1970Generasi kedua: empat pilihan
1973SD-455 buatan tangan tiba
1982Generasi ketiga membelah angin
1989V6 turbo: 4.6 saat ke 60 mph
1993Generasi keempat: LT1 dan enam kelajuan
  1. 1967

    23 Februari: Pontiac mencabar Mustang

    The Firebird launches with a 215-hp Sprint six, 285-hp 326 HO and 325-hp 400. For 1968, the 350 HO rises to 320 hp.5

  2. 1969

    Trans Am menyertai keluarga

    Pakej WS4 menawarkan Ram Air III 400 berkuasa 335 hp atau Ram Air IV sebagai pilihan. Hanya 689 model hardtop dan 8 model boleh tukar keluar dari kilang.57

  3. 1970

    Generasi kedua: empat pilihan

    Tertangguh akibat masalah pengecapan sehingga 26 Februari, generasi kedua menawarkan Firebird asas, Esprit mewah, Formula dan Trans Am; semuanya coupe.45

  4. 1973

    SD-455 buatan tangan tiba

    The hand-assembled, 290-hp SD-455 arrives for Formula and Trans Am, with a reinforced block and dry-sump provisions. Just 1,296 are built across 1973-74.158

  5. 1982

    Generasi ketiga membelah angin

    Generasi ketiga tampil dengan lampu utama tersembunyi dan pintu belakang jenis hatchback. Cd Trans Am ialah 0.32; pilihan kuasa merangkumi Iron Duke empat silinder 90 hp dan V8 Crossfire 5.0 L 165 hp.49

  6. 1989

    V6 turbo: 4.6 saat ke 60 mph

    V6 turbo 3.8 L Buick membekalkan 250 hp kepada Trans Am 20th Anniversary. Model ini menjadi kereta pendahulu Indianapolis 500 dan mencapai 0-60 mph dalam 4.6 saat.10

  7. 1993

    Generasi keempat: LT1 dan enam kelajuan

    LT1 Formula/Trans Am get 275 hp, 441 Nm and six speeds; the 160-hp 3.4 L V6 gets five. For 1994, the optional four-speed automatic gains electronic control.11

Setiap generasi

Kuasa dari tahun ke tahun

Daripada 325 hp kepada 350 hp dalam 25 tahun.

0100200300400 1970197519801985199019952000 hp 1967 · 325 hp · 400 Ram Air (kuasa kasar)1969 · 345 hp · 400 Ram Air IV (kuasa kasar)1972 · 300 hp · 455 HO (bersih; 335 hp kasar pada 1971)1980 · 210 hp · Trans Am Turbo 3011982 · 90 hp · Iron Duke 2.5 L asas1985 · 210 hp · V8 TPI 5.0 L (automatik)1992 · 350 hp · Formula Firehawk1993 · 275 hp · Formula/Trans Am LT1 (manual T-56)1995 · 200 hp · V6 asas 3.8 L (305 Nm)1998 · 320 hp · Trans Am WS6 LS12002 · 345 hp · SLP Firehawk 350 hp Formula Firehawk 325 hp 400 Ram Air (kuasa kasar)
1456911121415
Tunjukkan angka
TahunKuasa kudaModel
1967325400 Ram Air (kuasa kasar)
1969345400 Ram Air IV (kuasa kasar)
1972300455 HO (bersih; 335 hp kasar pada 1971)
1980210Trans Am Turbo 301
198290Iron Duke 2.5 L asas
1985210V8 TPI 5.0 L (automatik)
1992350Formula Firehawk
1993275Formula/Trans Am LT1 (manual T-56)
1995200V6 asas 3.8 L (305 Nm)
1998320Trans Am WS6 LS1
2002345SLP Firehawk

Varian

12 varian yang patut dikenali, berserta kuasanya.

  • Varian standard

    Firebird (base)

    1970

    155 hp
  • Firebird Esprit

    Varian standard

    Firebird Esprit

    1970–1981

  • Firebird Formula

    Prestasi

    Firebird Formula

    1970–1981, 1987–2002

  • Trans Am GTA

    Prestasi

    Trans Am GTA

    1987–1992

  • Trans Am WS6

    Prestasi

    Trans Am WS6

    1978–1992, 1996–2002

  • Firehawk

    Prestasi

    Firehawk

    1991–1997, 1999–2002

  • Trans Am Limited / Special Editions

    Edisi khas

    Trans Am Limited / Special Editions

    1976–1981

  • Turbo Trans Am pace-car editions

    Edisi terhad

    Turbo Trans Am pace-car editions

    1980–1981

  • Trans Am 10th Anniversary (Y89)

    Edisi terhad

    Trans Am 10th Anniversary (Y89)

    1979

    7,500 unit dihasilkan

  • 20th Anniversary Turbo Trans Am

    Edisi terhad

    20th Anniversary Turbo Trans Am

    1989

    250 hp
  • Formula / Trans Am SD-455

    Prestasi

    Formula / Trans Am SD-455

    1973–1974

    290 hp

    1,296 unit dihasilkan

  • Trans Am (original)

    Edisi terhad

    Trans Am (original)

    1969

    335 hp

    697 unit dihasilkan

Cara mengenalinya

Perhatikan

  • Generasi ketiga: badan berbentuk baji, lampu utama pop-up dan pintu hatch kaca melengkung.20
  • Burung pada bonet Trans Am menjadi pilihan kilang pada 1973.5

Tahun demi tahun

  1. 1967–1969

    Model 1967 mempunyai tingkap ventilasi; 1968 membuangnya serta menambah lampu isyarat depan melengkung dan penanda belakang berbentuk mata anak panah; model 1969 mendapat muncung baharu.56

  2. 1971–1972

    Pada 1971, model selain Trans Am mendapat louvers di belakang roda depan; model 1972 menggunakan jaring gril heksagon memanjang.4

  3. 1974–1975

    Model 1974 mendapat muncung seperti penyodok dan lampu belakang lebar beralur; model 1975 menerima cermin belakang melengkung dan lampu isyarat dipindahkan ke dalam gril.3

  4. 1982–1985

    Model 1982 mendapat lampu tersembunyi dan pintu hatch kaca; Trans Am 1985 dilengkapi kesan badan standard, liang pengekstrak udara pada bonet dan spoiler belakang melengkung.420

  5. 1998

    Muncung yang dikemas kini mendapat dua liang udara; lampu pop-up menerima lampu berkembar, fender depan mendapat liang udara dan lampu belakang dilengkapi penutup corak sarang lebah dengan lampu undur bulat.11

Jangan keliru dengan

  • Chevrolet Camaro

    Pada model generasi ketiga, lampu utama Firebird yang boleh disorok serta bonet dan fender membulat paling mudah membezakannya.9

  • Regular Firebird with Special Edition-style trim

    Perincian emas sahaja tidak membuktikan sesebuah kereta itu Special Edition; gaya sama boleh ditambah pada Firebird biasa.15

  • Firehawk / WS6

    Firehawk 1999–2002: dua lubang besar pada bonet berbanding empat pada WS6; sahkan kod WU6 atau WS6 pada label pilihan.1417

Berbanding pesaing

Harga

Nilai hari ini USD 20.0K–USD 45.0K15

Harga baharuJualan lelonganNilai hari iniHarga pada skala logaritma
USD 1KUSD 10KUSD 100KUSD 1J 197019801990200020102020 Nilai hari ini: USD 20,000–USD 45,000 1967 · USD 2,666 · Asas hardtop di A.S.1969 · USD 2,831 · 400 hardtop di A.S.; Trans Am +$10561974 · USD 4,289 · Formula SD-455 A.S., harga asal1974 · USD 4,929 · Trans Am SD-455 A.S., harga asal1979 · USD 6,299 · Asas Trans Am A.S.; WS6 +$4341982 · USD 7,155 · Asas Firebird A.S.1989 · USD 30,717 · Asas Trans Am 20th Anniversary A.S.1992 · USD 51,989 · Formula Firehawk A.S., seperti diuji1993 · USD 18,000 · Asas Formula A.S. (anggaran)2000 · USD 32,090 · Ujian Trans Am WS6 A.S.; pilihan $3150 1967 · $2,666 · Harga asas hardtop baharu di A.S., tahun model 1967 2024 · USD 26,500 · Esprit 1970, odometer menunjukkan kurang daripada 15k batu (TMU), Bring a Trailer2025 · USD 34,500 · Coupe Sprint 4 kelajuan 1967, odometer menunjukkan 84k batu, Bring a Trailer2025 · USD 112,500 · Trans Am SD-455 4 kelajuan 1974, odometer menunjukkan 30k batu, Bring a Trailer2025 · USD 32,550 · Model boleh tukar 1968, odometer menunjukkan 40k batu (TMU), Bring a Trailer2025 · USD 19,000 · Model boleh tukar SLP Firehawk 6 kelajuan 2002, 80k batu, Bring a Trailer2025 · USD 38,500 · Turbo Trans Am T-top 1989, hampir 26,000 batu, Mecum Kissimmee2026 · USD 32,900 · Trans Am WS6 coupe 6-kelajuan 2002, perbatuan 9k batu, Bring a Trailer2026 · USD 76,500 · 1977 Trans Am Y82, 8k shown on rolled odometer, Bring a Trailer2026 · USD 24,000 · Trans Am GTA 1987, Bring a Trailer2026 · USD 7,800 · 2000 V6 coupe, 82k miles, Bring a Trailer USD 112.5K Bring a Trailer, 2025
67810121320212228293031323334353637
Tunjukkan angka
TahunHargaJumlahButiran
1967Harga pelancaranUSD 2,666Harga asas hardtop baharu di A.S., tahun model 1967
1967Harga baharuUSD 2,666Asas hardtop di A.S.
1969Harga baharuUSD 2,831400 hardtop di A.S.; Trans Am +$1056
1974Harga baharuUSD 4,289Formula SD-455 A.S., harga asal
1974Harga baharuUSD 4,929Trans Am SD-455 A.S., harga asal
1979Harga baharuUSD 6,299Asas Trans Am A.S.; WS6 +$434
1982Harga baharuUSD 7,155Asas Firebird A.S.
1989Harga baharuUSD 30,717Asas Trans Am 20th Anniversary A.S.
1992Harga baharuUSD 51,989Formula Firehawk A.S., seperti diuji
1993Harga baharuUSD 18,000Asas Formula A.S. (anggaran)
2000Harga baharuUSD 32,090Ujian Trans Am WS6 A.S.; pilihan $3150
2024Jualan lelonganUSD 26,500Esprit 1970, odometer menunjukkan kurang daripada 15k batu (TMU), Bring a Trailer
2025Jualan lelonganUSD 34,500Coupe Sprint 4 kelajuan 1967, odometer menunjukkan 84k batu, Bring a Trailer
2025Jualan lelonganUSD 112,500Trans Am SD-455 4 kelajuan 1974, odometer menunjukkan 30k batu, Bring a Trailer
2025Jualan lelonganUSD 32,550Model boleh tukar 1968, odometer menunjukkan 40k batu (TMU), Bring a Trailer
2025Jualan lelonganUSD 19,000Model boleh tukar SLP Firehawk 6 kelajuan 2002, 80k batu, Bring a Trailer
2025Jualan lelonganUSD 38,500Turbo Trans Am T-top 1989, hampir 26,000 batu, Mecum Kissimmee
2026Jualan lelonganUSD 32,900Trans Am WS6 coupe 6-kelajuan 2002, perbatuan 9k batu, Bring a Trailer
2026Jualan lelonganUSD 76,5001977 Trans Am Y82, 8k shown on rolled odometer, Bring a Trailer
2026Jualan lelonganUSD 24,000Trans Am GTA 1987, Bring a Trailer
2026Jualan lelonganUSD 7,8002000 V6 coupe, 82k miles, Bring a Trailer
2026Nilai hari iniUSD 20,000–USD 45,000

Selebihnya kisah ini ada dalam aplikasi

Profil penuh menerangkan sebab setiap varian penting, legenda di sebalik kereta ini dan perkara yang perlu diperiksa sebelum membelinya.

  • Varian

    • Sebab setiap satu daripada 12 varian itu penting
  • Legenda

    • 14 kisah daripada legendanya
    • “Kereta pecut terpantas di bilik pameran Amerika pada 1989”
    • “Trans Am berlumba dengan penyamaran”
  • Generasi

    • Kisah setiap satu daripada 4 generasi
  • Pasaran

    • 4 perkara untuk diperiksa sebelum beli
    • Ke mana hala tuju harga, dan mengapa
Baca profil penuh dalam SPOT

SPOT percuma di iPhone. Profil kereta lengkap disertakan dengan SPOT Plus.

Sumber

Setiap fakta di halaman ini dipautkan kepada sumber yang menjadi asasnya.

Lihat kesemua 37 sumber
  1. Pontiac Firebird - Year-by-Year: Specs, Engines, Production & More musclecarclub.com
  2. Smokey and the Bandit: Behind-the-Scenes Details With Director Hal Needham hotrod.com
  3. Pontiac Firebird (second generation) - Wikipedia en.wikipedia.org
  4. Looking back at the Pontiac Firebird hotrod.com
  5. Pontiac Firebird - Wikipedia en.wikipedia.org
  6. The Summer of John Z: John DeLorean and the Pontiac Firebird < Ate Up With Motor ateupwithmotor.com
  7. Fired Up! Pontiac’s First Trans Am hotrod.com
  8. 1973-1974 Pontiac Firebird Trans Am SD-455 Collectible Classic - Automobile Magazine motortrend.com
  9. Pontiac Firebird (third generation) - Wikipedia en.wikipedia.org
  10. Archive Road Test: 1989 Pontiac 20th Anniversary Trans Am caranddriver.com
  11. GMEFI Magazine gm-efi.com
  12. 1992 Pontiac Formula Firehawk, a Hot Rod by SLP caranddriver.com
  13. From the Archive: 1979 Pontiac Firebird Trans Am Road Test caranddriver.com
  14. Pontiac WS6 Trans Am: Everything You Need to Know About the Exciting Firebird Package hotrod.com
  15. Pontiac Trans Am buying guide, history and review - Octane Magazine octane-magazine.com
  16. Firebird Models List/History by ACW | pontiac | firebird-1 | articles | DIY diyauto.com
  17. Firehawk.org : The Official Firehawk Web Site : Top : Firehawk : FAQ : General : How to tell a real Firehawk firehawk.org
  18. GMEFI Magazine gm-efi.com
  19. 1979 Pontiac Firebird Trans Am 10th Anniversary Coupe | The John Staluppi Collection | RM Sotheby's rmsothebys.com
  20. GMEFI Magazine gm-efi.com
  21. Tested: 1993 Pony Cars from Chevy, Ford, and Pontiac Compared caranddriver.com
  22. 2000 Pontiac Firebird Trans Am WS6 - First Drive & Road Test Review - Motor Trend motortrend.com
  23. History — BFGTirebird bfgtirebird.com
  24. Pontiac Firebird History - High Performance Pontiac Magazine hotrod.com
  25. 1982 Pontiac Trans Am - K.I.T.T. Confidential - High Performance Pontiac hotrod.com
  26. Elliott Forbes-Robinson - SnapLap snaplap.net
  27. gran-turismo.com gran-turismo.com
  28. Four-Decades-Family-Owned 1967 Pontiac Firebird Sprint Coupe 4-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $34,500 on November 8, 2025 (Lot #218,810) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  29. 9k-Mile 2002 Pontiac Firebird Trans Am WS6 Coupe 6-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $32,900 on March 21, 2026 (Lot #234,439) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  30. 1977 Pontiac Firebird Trans Am Special Edition for sale on BaT Auctions - sold for $76,500 on August 14, 2026 (Lot #257,693) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  31. No Reserve: 2000 Pontiac Firebird Coupe for sale on BaT Auctions - sold for $7,800 on January 15, 2026 (Lot #226,513) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  32. Mecum Auctions Summer Special: 1989 Pontiac Turbo Trans Am 20th Anniversary Edition hotrod.com
  33. 1974 Pontiac Firebird Trans Am SD-455 4-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $112,500 on December 15, 2025 (Lot #223,542) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  34. 14k-Mile 1987 Pontiac Firebird Trans Am GTA for sale on BaT Auctions - sold for $20,500 on October 10, 2024 (Lot #166,218) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  35. 1968 Pontiac Firebird Convertible for sale on BaT Auctions - sold for $32,550 on October 8, 2025 (Lot #213,800) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  36. 2002 Pontiac Firebird Trans Am SLP Firehawk Convertible 6-Speed for sale on BaT Auctions - sold for $19,000 on August 21, 2025 (Lot #206,264) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  37. Single-Family-Owned 1970 Pontiac Firebird Esprit for sale on BaT Auctions - sold for $26,500 on July 3, 2024 (Lot #153,164) | Bring a Trailer bringatrailer.com
  • musclecarclub.com
  • hotrod.com
  • en.wikipedia.org
  • ateupwithmotor.com
  • motortrend.com
  • caranddriver.com
  • gm-efi.com
  • octane-magazine.com
  • diyauto.com
  • firehawk.org
  • rmsothebys.com
  • bfgtirebird.com
  • snaplap.net
  • gran-turismo.com

Kredit foto