Foto Alfa Romeo 159

Alfa Romeo 159

Garis rekaan Giugiaro bertemu enjin 3.2 V6 berkuasa 256 hp dalam Q4 Sportwagon.12

Dikaji pada 25 Oktober 2026 daripada 23 sumber

Dalam angka

0150300
118–256 hpKuasa
07.515
7–11 s0–100 km/h
0125250
191–250 km/hKelajuan maksimum
0200400
175–400 N·mTork
01,0002,000
1,385–1,740 kgBerat

Lengkung warna koral merangkumi seluruh keluarga, daripada varian paling lembut hingga paling ganas.111

Enjin
Petrol: 1.75–2.2 L I4, 3.2 L V6; diesel: 1.9–2.0 L I4, 2.4 L I51
Susun atur enjin dan pacuan
Enjin hadapan; pacuan roda hadapan atau pacuan semua roda Torsen Q4 (petrol 3.2/diesel 2.4)1
Kotak gear
Manual 5/6 kelajuan; manual automatik Selespeed 6 kelajuan atau automatik Q-Tronic1
Dibuat di
Kilang Pomigliano d'Arco, Itali1
Jumlah keluaran
Jumlah 247,661 unit; pengeluaran berakhir pada November 20111

Kisahnya

Dibangunkan untuk menggantikan 156 dan mencabar BMW, Mercedes-Benz serta Audi, Type 939 menggabungkan gaya Giorgetto Giugiaro/Centro Stile dengan platform GM/Fiat Premium yang turut digunakan oleh Brera dan Spider.1

GenerasiSebelum dan selepasPeristiwa penting116171819
Tunjukkan angka
TahunPeristiwa
1977–1985Alfa Romeo Giulietta (116)
1985–1992Alfa Romeo 75 (Milano) (161 / 162B)
1992–1998Alfa Romeo 155 (167)
1996–2007Alfa Romeo 156 (932)
2004–2011Alfa Romeo 159 (939)
2001Stola menggalas kejuruteraan Tipo 939
20052 Mac: 159 membuat penampilan sulung di Geneva
2006Sportwagon dan keselamatan lima bintang
2007Ti direndahkan sebanyak 20 mm
200845 kg lebih ringan; Q2 elektronik diperkenalkan
2008250 unit Bond Limited Edition untuk UK
2009Sedan 1750 TBi: 197 hp, 7.7 saat
2011Super hadir dengan navigasi di Itali
2011Pengeluaran berakhir pada November: 247,661 unit
  1. 2001

    Stola menggalas kejuruteraan Tipo 939

    Dengan Wolfgang Egger mengetuai pasukan penggayaan Alfa, Stola mengendalikan kejuruteraan luaran dan dalaman Tipo 939.3

  2. 2005

    2 Mac: 159 membuat penampilan sulung di Geneva

    Pengganti 156 ini membuat penampilan sulung dengan platform GM/Fiat Premium yang dikongsi bersama Brera dan Spider.13

  3. 2006

    Sportwagon dan keselamatan lima bintang

    Versi estate membuat penampilan sulung di Geneva pada 6 Mac; 159 meraih lima bintang Euro NCAP dengan tujuh beg udara, namun perlindungan pejalan kaki mendapat penarafan Poor.1345

  4. 2007

    Ti direndahkan sebanyak 20 mm

    Ti untuk pasaran Australia menggabungkan roda 19 inci dan angkup Brembo merah dengan suspensi lebih rendah; enjin diesel 2.4 JTDm yang dipertingkat menghasilkan 207 hp.16

  5. 2008

    45 kg lebih ringan; Q2 elektronik diperkenalkan

    Kemas kini tahun model menambah Q2 elektronik pada semua varian serta 3.2 V6 pacuan roda hadapan yang mampu mencapai 250 km/j.1

  6. 2008

    250 unit Bond Limited Edition untuk UK

    Quantum of Solace menjadi ilham bagi edisi diesel 1.9 JtdM berwarna hitam, lengkap dengan roda 19 inci, angkup Brembo merah dan pendirian lebih rendah.7

  7. 2009

    Sedan 1750 TBi: 197 hp, 7.7 saat

    Enjin turbo empat silinder baharu ini menghasilkan 320 Nm, dengan masa pecutan yang didakwa 7.7 saat ke 100 km/j dan kelajuan maksimum 237 km/j.18

  8. 2011

    Super hadir dengan navigasi di Itali

    Super untuk pasaran Itali menggabungkan enjin diesel 2.0 JTDm2 dengan roda 17 inci, navigasi dan Blue&Me; harga sedan bermula pada €23,700, manakala Sportwagon pada €24,900.9

  9. 2011

    Pengeluaran berakhir pada November: 247,661 unit

    159 terakhir keluar dari barisan pengeluaran pada November. Penggantinya yang dirancang untuk dilancarkan pada 2012 tertangguh, dengan pelancaran dijangka pada 2014.110

Setiap generasi

Kuasa dari tahun ke tahun

Daripada 118 hp kepada 256 hp dalam 0 tahun.

0100200300 2004200620082010 hp 2005 · 118 hp · 1.9 JTDM 8V2005 · 148 hp · 1.9 JTDM 16V2005 · 158 hp · 1.9 JTS2005 · 182 hp · 2.2 JTS2005 · 197 hp · 2.4 JTDM2005 · 256 hp · 3.2 V6 JTS Q42007 · 138 hp · 1.8 MPI2007 · 207 hp · Peningkatan kuasa 2.4 JTDM2009 · 168 hp · 2.0 JTDM 16V2009 · 197 hp · 1750 TBi2010 · 134 hp · 2.0 JTDM 16V 256 hp 3.2 V6 JTS Q4 118 hp 1.9 JTDM 8V
1812
Tunjukkan angka
TahunKuasa kudaModel
20051181.9 JTDM 8V
20051481.9 JTDM 16V
20051581.9 JTS
20051822.2 JTS
20051972.4 JTDM
20052563.2 V6 JTS Q4
20071381.8 MPI
2007207Peningkatan kuasa 2.4 JTDM
20091682.0 JTDM 16V
20091971750 TBi
20101342.0 JTDM 16V

Varian

12 varian yang patut dikenali, berserta kuasanya.

  • Turismo

    Varian standard

    Turismo

  • Varian standard

    Turismo Sport

  • Elegante

    Varian standard

    Elegante

  • Lusso

    Varian standard

    Lusso

  • Varian standard

    Sportwagon

    2006–2011

  • Ti / Turismo Internazionale

    Prestasi

    Ti / Turismo Internazionale

  • 1750 TBi

    Prestasi

    1750 TBi

    2009–2011

    197 hp
  • Prestasi

    Sportwagon 3.2 JTS V6 Q4

    256 hp
  • Edisi khas

    Super

    2011

    134 hp
  • Edisi khas

    Edizione Centenario

    2011

    118 hp
  • Edisi terhad

    Edizione Imola

    2011

  • Edisi terhad

    James Bond Limited Edition

    2008

    150 hp

Cara mengenalinya

Perhatikan

  • Gril berbentuk V dipadankan dengan bonet berbentuk V yang serupa.1
  • Lampu hadapan berhud menempatkan gugusan lampu berbentuk silinder.115
  • Garis pinggang yang tinggi semakin melebar ke arah tiang bumbung belakang.1
  • Ruang kargo Sportwagon dibalut panel badan belakang yang melengkung.2

Tahun demi tahun

  1. 2006

    Sportwagon menambah badan estate lima pintu di samping sedan.1

  2. 2007 (Australia)

    Pelancaran Ti di pasaran tempatan membawa roda 19 inci, angkup merah dan suspensi yang direndahkan sebanyak 20 mm.6

  3. After 2010

    Tempat duduk sukan Ti bertukar daripada upholsteri kulit kepada gabungan kulit/Alcantara.12

  4. 2011

    Rangkaian yang dikemas kini menerima kabin lebih gelap, termasuk pelapik bumbung dan kemasan sisi.14

Jangan keliru dengan

  • Alfa Romeo 156 (2003 facelift)

    Perhatikan pemegang pintu belakang 156 yang tersembunyi serta pemegang pintu hadapan retro yang menonjol.16

  • 159 Ti and James Bond Limited Edition

    Kedua-duanya menggunakan roda 19 inci dan angkup merah; edisi Bond hitam tidak mempunyai skirt sisi dan tempat duduk sukan Ti.712

Harga

Nilai hari ini USD 1.2K–USD 11.4K22

Harga baharuJualan lelonganNilai hari iniHarga pada skala logaritma
USD 1KUSD 10KUSD 100K 20052010201520202025 Nilai hari ini: USD 1,157–USD 11,408 2006 · USD 37,493 · Harga asas Australia, anggaran USD2006 · USD 56,243 · Varian tertinggi Australia, anggaran USD2006 · USD 51,980 · UK 3.2 V6 Q4 Lusso, anggaran USD2007 · USD 39,990 · UK 1.9 JTS Turismo, anggaran USD2007 · USD 46,192 · Australia 2.2 JTS Ti, anggaran USD2007 · USD 64,672 · Australia 3.2 V6 Ti, anggaran USD2008 · USD 37,000 · UK Bond Limited Edition, anggaran USD2011 · USD 32,943 · Sedan Super Itali, anggaran USD2011 · USD 34,611 · Sportwagon Super Itali, anggaran USD 2006 · $49,990 · Harga asas Australia, tahun model 2006; anggaran A$1 = US$0.75 2022 · USD 3,454 · Ti JTS 2008; £2,808, anggaran USD, Anglia Car Auctions2022 · USD 6,888 · 2007 3.2 V6 Q4; £5,600, approx USD, Barons2024 · USD 4,465 · 2010 1750 TBi Ti; £3,488, approx USD, Hampson Auctions2024 · USD 11,232 · TBi 2009; £8,775, anggaran USD, Classic Car Auctions2024 · USD 9,518 · 2007 3.2 V6 Q4; £7,436, approx USD, Historics2024 · USD 1,139 · Lusso 2008; £890, anggaran USD, WB & Sons2026 · USD 4,550 · 2008 Ti V6; £3,500, approx USD, Mathewsons2026 · USD 3,900 · Ti JTDM 2009; £3,000, anggaran USD, Mathewsons USD 11.2K Classic Car Auctions, 2024
46791122
Tunjukkan angka
TahunHargaJumlahButiran
2006Harga pelancaranUSD 37,493Harga asas Australia, tahun model 2006; anggaran A$1 = US$0.75
2006Harga baharuUSD 37,493Harga asas Australia, anggaran USD
2006Harga baharuUSD 56,243Varian tertinggi Australia, anggaran USD
2006Harga baharuUSD 51,980UK 3.2 V6 Q4 Lusso, anggaran USD
2007Harga baharuUSD 39,990UK 1.9 JTS Turismo, anggaran USD
2007Harga baharuUSD 46,192Australia 2.2 JTS Ti, anggaran USD
2007Harga baharuUSD 64,672Australia 3.2 V6 Ti, anggaran USD
2008Harga baharuUSD 37,000UK Bond Limited Edition, anggaran USD
2011Harga baharuUSD 32,943Sedan Super Itali, anggaran USD
2011Harga baharuUSD 34,611Sportwagon Super Itali, anggaran USD
2022Jualan lelonganUSD 3,454Ti JTS 2008; £2,808, anggaran USD, Anglia Car Auctions
2022Jualan lelonganUSD 6,8882007 3.2 V6 Q4; £5,600, approx USD, Barons
2024Jualan lelonganUSD 4,4652010 1750 TBi Ti; £3,488, approx USD, Hampson Auctions
2024Jualan lelonganUSD 11,232TBi 2009; £8,775, anggaran USD, Classic Car Auctions
2024Jualan lelonganUSD 9,5182007 3.2 V6 Q4; £7,436, approx USD, Historics
2024Jualan lelonganUSD 1,139Lusso 2008; £890, anggaran USD, WB & Sons
2026Jualan lelonganUSD 4,5502008 Ti V6; £3,500, approx USD, Mathewsons
2026Jualan lelonganUSD 3,900Ti JTDM 2009; £3,000, anggaran USD, Mathewsons
2026Nilai hari iniUSD 1,157–USD 11,408

Selebihnya kisah ini ada dalam aplikasi

Profil penuh menerangkan sebab setiap varian penting, legenda di sebalik kereta ini dan perkara yang perlu diperiksa sebelum membelinya.

  • Varian

    • Sebab setiap satu daripada 12 varian itu penting
  • Legenda

    • 13 kisah daripada legendanya
    • “Tiga kemenangan kelas diesel di Bathurst”
    • “Sembilan Alfa mengejar Bond dalam babak pembukaan”
  • Generasi

    • Kisah setiap satu daripada 8 generasi
  • Pasaran

    • 5 perkara untuk diperiksa sebelum beli
    • Ke mana hala tuju harga, dan mengapa
Baca profil penuh dalam SPOT

SPOT percuma di iPhone. Profil kereta lengkap disertakan dengan SPOT Plus.

Sumber

Setiap fakta di halaman ini dipautkan kepada sumber yang menjadi asasnya.

Lihat kesemua 23 sumber
  1. Alfa Romeo 159 - Wikipedia en.wikipedia.org
  2. Alfa 159 Q4 Sportwagon | evo evo.co.uk
  3. STUDIOTORINO - 200107_AR_159 (2) studiotorino.com
  4. Alfa Romeo 159 2006 Review - carsales.com.au carsales.com.au
  5. Alfa Romeo 159 | Safety Rating & Report | ANCAP ancap.com.au
  6. Ti me 159 down, sport | GoAuto goauto.com.au
  7. Alfa Romeo 159 | Bond Lifestyle jamesbondlifestyle.com
  8. Alfa Romeo 159 1750 TBi | evo evo.co.uk
  9. Ook de Alfa Romeo 159 komt als 'Super' | Auto Edizione autoedizione.nl
  10. Alfa Romeo to cease 159 production| Vertu vertumotors.com
  11. Beauty is more than skin deep | Car Reviews | by Car Enthusiast carenthusiast.com
  12. Alfa Romeo 159 Buyer’s Guide - italicar italicar.co.uk
  13. Used Alfa Romeo 159 review | Auto Express autoexpress.co.uk
  14. Neu: Zwei Sondermodelle des Alfa 159 - News - AUTOWELT - motorline.cc motorline.cc
  15. Alfa Romeo 159 2.4 JTD Lusso | Auto Express autoexpress.co.uk
  16. Alfa Romeo 156 - Wikipedia en.wikipedia.org
  17. Alfa Romeo Giulietta (1977) - Wikipedia en.wikipedia.org
  18. Alfa Romeo 75 - Wikipedia en.wikipedia.org
  19. Alfa Romeo 155 - Wikipedia en.wikipedia.org
  20. Alfa wants more diesel racing - carsales.com.au carsales.com.au
  21. "Quantum of Solace" Stunt Coordinator Gary Powell talks about the car scenes in the new James Bond film - Motor Trend motortrend.com
  22. Alfa Romeo 159 For Sale & Price Guide | The Classic Valuer theclassicvaluer.com
  23. Alfa Romeo 159 Buyer's Guide alfaworkshop.co.uk
  • en.wikipedia.org
  • evo.co.uk
  • studiotorino.com
  • carsales.com.au
  • ancap.com.au
  • goauto.com.au
  • jamesbondlifestyle.com
  • autoedizione.nl
  • vertumotors.com
  • carenthusiast.com
  • italicar.co.uk
  • autoexpress.co.uk
  • motorline.cc
  • motortrend.com

Kredit foto